Strony WWW

Komputer w szkole to dziś żadna nowość, a w wielu przypadkach nawet konieczność. Zastosowanie komputeryzacji sprzyja zwiększeniu efektywności nauki oraz sprawieniu, że będzie się wydawała bardziej różnorodna i atrakcyjna dla uczniów. Wielu młodych ludzi swój wolny czas spędza przed komputerem. Jest to dla nich środek komunikacji, poza tym służy zapewnianiu rozrywki oraz pomaga w rozwijaniu zainteresowań, na przykład przez prowadzenie bloga czy wyszukiwanie informacji związanych z pasją danej osoby. Gdy uczeń ma do dyspozycji komputer w szkole czuje, że o coś innego, ciekawego i bardziej atrakcyjnego niż siedzenie w ławkach i przepisywanie notatek z tablicy. Aby jednak komputer w szkole spełniał swoją funkcję, należy dobrze przemyśleć jego zastosowanie i rolę, jaką ma spełniać. Więcej…

Spider i Crawler.
Nie będziemy tu opowiadać o bohaterach komiksów, biegających w trykotach po dachach wieżowców. Zapewne byliby wdzięcznym tematem dla tekstów pisanych pod presell pages (ileż w końcu można pisać o nieruchomościach i artykułach budowlanych?), tym razem chodzi jednak o co innego. Spider i Crawler – czy też jak się ich po polsku nazywa spajdery i krałlery – to roboty internetowe, specyficzny rodzaj „bytów sieciowych”, których zadaniem jest przeczesywanie internetu w poszukiwaniu informacji znajdujących się na stronach. Pod oboma nazwami kryją się właściwie te same „istoty”.

Więcej…

Czarodziejskie czyli dobrze wypozycjonowane.
Niekiedy poszukiwaczom firm w wybranych, konkretnych branżach przytrafiają się niespodzianki w rodzaju objawienia się w wyszukiwarkach firmy, o której istnieniu nie mieli pojęcia, przewijała się gdzieś daleko w tle głównego nurtu mocno stojącej na nogach konkurencji. Nie wszyscy z nich zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to tylko kwestia przypadku albo jakieś specjalnie kosztownej kampanii promocyjnej ale najczęściej owoc wytrwałej, dobrze zaplanowanej i systematycznie a konsekwentnie prowadzonej pracy związanej z pozycjonowaniem witryny firmowej. Współczesna technologia – mówiąc w pewnej przenośni - pozwala na zabieg pozwalający na założeniu sklepu na zupełnie nieuczęszczanej, peryferyjnej ulicy i przenoszenie go bez większego problemu w miejsca zdecydowanie bardziej prestiżowej tylko dzięki talentom prowadzących reklamę. Inna rzecz że ich zaniedbanie czy też niefrasobliwość spowoduje w równie krótkim czasie jego „ucieczkę” ponownie w te nieuczęszczane rewiry.

Więcej…

Razem czyli Joomla

Jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią jest Joomla. Słowo to pochodzi z języka suahili i oznacza: razem. Jest on napisany w języku PHP i wykorzystuje bazę danych typu MySQL. Joomla jako projekt został założony w 2005 roku, w sierpniu. Jego twórcami są deweloperzy mambo. W pierwszej wersji tego systemu jest zachowana zgodność z wersją 4.5.x. W kolejnej wersji nastąpiło kilka zmian w kodzie, zmodyfikowano struktury baz danych i wprowadzono wiele usprawnień. System Joomla przestał być tym samym kompatybilny z poprzednikami. Aktualizacja do 1.5.x jest możliwa jedynie przy używaniu specjalnego komponentu migracyjnego, który najpierw konwertuje, a następnie przenosi część bazy danych do nowej instalacji. Joomla to system wielojęzykowy od samego początku. Jego zaplecze natomiast oficjalnie było napisane tylko po angielsku. Programiści tworzyli jedynie niezależne wersje narodowe. Zmieniło się to na wiosną 2007 roku, kiedy to mongolski programista o nazwisku Mummey opublikował wygodne rozwiązanie, które umożliwiało wybór wersji językowej zaplecza Joomla.

Więcej…

Myśląc o grafice komputerowej od razu mamy przed oczami ładną stronę internetową. Dla wielu osób, stworzenie takiej grafiki wydaje się być prostym zadaniem. Uważają oni, że wystarczy nieco zmysłu estetycznego i program do tworzenia. Oczywiście taki tok myślenia jest błędny. Powyższe wystarczy do tego, aby zacząć amatorską zabawę z tą dziedziną. Żeby tworzyć grafiką godną uwagi potrzeba ogromnej wiedzy, umiejętności i wyczucia.
Tworzenie grafiki to także dosyć skomplikowana sprawa po względem czysto informatycznym. Na myśli mam oczywiście dwa rodzaje grafiki:
•    grafika rastrowa, zwana bitmapową,
•    grafika wektorowa.
Teoretycznie obydwie techniki służą do tego samego, jednak pomiędzy nimi znajdziemy wiele różnic. Grafika rastrowa składa się z wielu punktów, gdzie każdy z nich ma określoną barwę. Od umieszczenia tych punktów zależy finalny efekt. Wadą tej techniki jest fakt, że po znacznym powiększeniu obrazu, bardzo wyraźnie widać pojedyncze punkty (piksele).

Więcej…

Strony WWW to dość skomplikowane pliki tekstowe. Tak, tak. Tekstowe. To że widzimy je w takiej a nie innej formie to zasługa przeglądarek internetowych oraz magicznej pracy grafików. Jednak ich praca jest często niedoceniania. A warto wiedzieć, że grafika, która budzi zaufanie pozwala na przyciągnięcie kolejnych użytkowników. Jest to niezwykle ważne, szczególnie wtedy gdy prowadzimy stronę komercyjną. Właśnie od ruchu na stronie zależą nasze zarobki, więc lepiej zainwestować w grafikę nieco gotówki. Pamiętajmy jednak, że przygotowanie projektu strony nie oznacza końca pracy nad szatą graficzną serwisu. Grafika musi zostać pocięta oraz wdrożona pod skrypt. Często te zadania są droższe i bardziej czasochłonne niż przygotowanie samego projektu. Komu zlecić przygotowanie grafiki? Jeżeli nie jesteśmy zbyt dobrzy w tej materii, to najlepiej skorzystać z usług grafika. Możemy wybierać pomiędzy profesjonalnymi firmami a tzw. freelancerami. Wybór to kwestia indywidualna.

Więcej…

Prowadzenie strony internetowej stało się potrzebą każdej firmy. Jednak nie każde przedsiębiorstwo stać na utrzymanie dodatkowej osoby, która będzie ‘opiekować’ się naszą wizytówką w sieci. Tyczy się to szczególnie mniejszych przedsiębiorstw, gdzie czasami ciężko związać koniec z końcem.
Dlatego ważne, aby zlecając stworzenie strony, zadbać o dobry i prosty w obsłudze CMS. Co oznacza ten tajemniczy skrót? C - Content, M – Management, S – System czyli nic innego, jak system zarządzania treścią strony. Jest to specjalnie stworzone narzędzie, aby posiadacz strony mógł łatwo i bezproblemowo aktualizować treść zawartą na stronie.
Zastosowanie takiego narzędzia umożliwia szybką edycję treści bez ingerencji w kod strony. Jest to świetna sprawa dla osób, które nie mają wiele wspólnego z programowanie, a potrzebują zaistnieć w sieci.

Więcej…

Firmowa strona w sieci to już podstawa. Każde poważne przedsiębiorstwo zainwestowało w tę formę reklamy, gdyż jest po prostu skuteczna. Jednak branże się od siebie różnią, więc ich strony również posiadają bardzo różną funkcjonalność. Oczywiście, wiele je także łączy. Na żadnej firmowej witrynie nie może zabraknąć danych kontaktowych firmy. Klient przecież musi jakoś do nas trafić, więc brak takich informacji dyskwalifikuje nas już na starcie. Ponadto, przedstawienie profilu działalności, historii przedsiębiorstwa itp. Bez tego także się nie obejdzie. To buduje pozytywny wizerunek, jako firmy z tradycją, która zna się na rzeczy. Warto zatrudnić w tym celu dobrego copywritera, gdyż w słowach zawarta jest większa moc niż może się wydawać. No dobrze, ale co różni firmowe strony? Niektóre z nich są zwyczajnymi wizytówkami, gdzie przedstawia się ofertę. Tutaj możemy trafić na witryny, które w swojej treści zawierają jedynie zdjęcia produktów, filmiki na ich temat.

Więcej…

Coraz więcej osób prowadzi w Internecie własny pamiętnik czy po prostu dziennik. Cała ta forma opiera się na systemach zarządzania treścią ( systemy CMS ), dzięki czemu, prowadzenie takiego dziennika jest proste i bardzo przyjemne. Potocznie mówimy o takim dzienniku po prostu blog i jest to nazwa poprawna, gdyż to właśnie blog, opiera się na systemach zarządzania treścią, a są nimi niewątpliwie Wordpress, Joomla czy Drupal. Praktycznie każdy portal zapewnia dziś możliwość stworzenia własnego bloga, a taka możliwość to dzieło systemów do zarządzania treścią. Warto, więc pisać i blogować, zakładając tematyczne i wartościowe blogi. To one stanowią dziś pewną modę, dzięki czemu systemy zarządzania treścią, zyskują na popularności a ich obecność w dzisiejszym świecie nie jest niczym dziwnym i zaskakującym. Wordpress jest jednak na pierwszym miejscu, spośród innych programów tego rodzaju. Swoją pozycję zawdzięcza łatwości w obsłudze, popularności, dodatkowym możliwościom oraz reklamie, z której czerpane są informacje.

Więcej…

Oprócz zalet strony internetowe posiadają również wady. Jedną z najczęściej wskazywanych jest ograniczony dostęp przez ludzi w starszym wieku. Choć technologia idzie na przód i ludzie rozwijają swoje umiejętności to jednak osoby starsze niekoniecznie korzystają z informacji zawartych na stronach internetowych. Dlatego ważne jest by przedsiębiorstwo w swojej działalności nie ograniczało się tylko i wyłącznie do takiej promocji. Mimo popularności Internetu nie należałoby ograniczać się tylko do tego rodzaju promocji. Koszty, jakie są związane z tworzeniem stron internetowych nie są już tak wysokie jak kiedyś. Wynika to z faktu, że jest, co raz więcej osób specjalizujących się w tego rodzaju usługach. Strony internetowe są źródłem różnych informacji, ale ważne jest by były one rzetelnie gromadzone i udostępniane. Dotyczy to również stałej aktualizacji stron i informacji tam zawartych. Niedopuszczalne jest by klient zamawiał rzecz bądź usługę, która już nie istnieje.

Więcej…

Oprócz profesjonalistów w dziedzinie projektowania stron są również osoby, dla których nie jest to źródło utrzymania a pasja. Wiele osób traktuje tworzenie stron internetowych, jako hobby nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę jest to doskonały pomysł na biznes, który przyniesie bardzo wysokie zyski. Jednak pasjonaci są i będą, ale to i dobrze gdyż strony internetowe tworzone przez takie osoby są perfekcyjne, bo tworzone z pasją. Okazuje się, że pasja jest silniejsza niż obowiązek i przynosi dużo lepsze efekty końcowe. Nie zmienia to jednak faktu, że co raz więcej podmiotów posiada strony internetowe, co raz więcej pragnie je też udoskonalać, dlatego umiejętność tworzenia stron www jest bardzo cenione w dzisiejszym świecie. Rosnące zapotrzebowanie na strony internetowe sprawiło, że co raz więcej osób zaczęło się uczyć i podnosić swoje umiejętności w tej branży. Pasja w tworzeniu stron jest niezbędna, gdyż strony internetowe tworzone z pasją są na bardzo wysokim poziomie.

Więcej…

Każda strona internetowa, która jest tworzona dla firm lub osób prywatnych, aby mogła zaistnieć w sieci powinna być należycie promowana. Promocja sieci przyczyni się bez wątpienia do sukcesu firmy. Strony internetowe promowane są w przeróżny sposób, a mianowicie mogą tego dokonywać specjalne firmy, jednak tego rodzaju usługa kosztuje. Istnieje również możliwość promowania stron internetowych za pomocą własnej wiedzy i umiejętności. Tworzący strony internetowe mają na celu dotarcie do jak najszerszego grona osób, stąd tak bardzo ważna jest promocja stron internetowych. Bardzo przydatną, ale często zapominaną metodą promocji strony www jest umieszczenie jej adresu na forach, blogach, komunikatorach społecznościowych takich jak gadu gadu, tlen. Warto umieszczać adres strony internetowej wszędzie tam gdzie jest to możliwe, a drogą pantoflową przekazane zostanie to dalej. Efekty mogą nas bardzo miło zaskoczyć, a popularność wzrośnie lada moment. Zainteresowanie naszą stroną zależy również od jej wyglądu i umieszczonej treści, dlatego warto to przemyśleć.

Więcej…
Komputer w szkole

Komputer w szkole to dziś żadna nowość, a w wielu przypadkach nawet konieczność. Zastosowanie komputeryzacji sprzyja zwiększeniu efektywności nauki oraz sprawieniu, że będzie się wydawała bardziej różnorodna i atrakcyjna dla uczniów. Wielu młodych ludzi swój wolny czas spędza przed komputerem. Jest to dla nich środek komunikacji, poza tym służy zapewnianiu rozrywki oraz pomaga w rozwijaniu zainteresowań, na przykład przez prowadzenie bloga czy wyszukiwanie informacji związanych z pasją danej osoby. Gdy uczeń ma do dyspozycji komputer w szkole czuje, że o coś innego, ciekawego i bardziej atrakcyjnego niż siedzenie w ławkach i przepisywanie notatek z tablicy. Aby jednak komputer w szkole spełniał swoją funkcję, należy dobrze przemyśleć jego zastosowanie i rolę, jaką ma spełniać.

Komputery w placówce oświatowej mogą znajdować się w sali lekcyjnej, przeznaczonej do nauczania informatyki lub innego przedmiotu, związanego z komputerami. W takim miejscu najlepiej połączyć Internet, który będzie można odłączać wedle potrzeb, aby uczniowie skupili się na aktualnych zajęciach, a nie ma przeglądaniu sieci. Komputery w szkole pozwalają na nauczenie młodzieży, jak korzysta się w wielu programów, których znajomość przyda im się w przyszłości. Pakiet biurowy MS Office jest bazą, ale można zaznajomić ich również z obsługą ciekawych programów graficznych oraz narzędzi do atrakcyjnego prezentowania danych. Później przychodzi czas na naukę korzystania z Internetu, na co młodzież zazwyczaj reaguje pobłażliwymi uśmiechami.

Niejeden uczeń uważa bowiem, że Internet nie ma przed nim tajemnic, a na jego obsłudze zna się przecież o wiele lepiej niż jego rodzice. Nauczyciele mogą jednak pokazać młodym ludziom, że to, co wiedzą na temat globalnej sieci to tylko niewielki wycinek całej ej wiedzy i warto ją zgłębić, aby przekonać się, jak wielki potencjał ma Internet. Warto skorzystać również z e-learningu, pozwalającego na nauczanie przez Internet. Form jest naprawdę wiele: przez konsultacje z nauczycielem na specjalnych platformach po pisanie sprawdzianów czy testów na komputerze.

 

Zobacz inne:
Spider i Crawler
Spider i Crawler. Nie będziemy tu opowiadać o bohaterach komiksów, biegających w trykotach po dachach wieżowców. Zapewne byliby wdzięcznym tematem dla tekstów pis
Promocja strony
Czarodziejskie czyli dobrze wypozycjonowane.Niekiedy poszukiwaczom firm w wybranych, konkretnych branżach przytrafiają się niespodzianki w rodzaju objawienia się
Razem czyli Joomla
Razem czyli Joomla Jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią jest Joomla. Słowo to pochodzi z języka suahili i oznacza: razem.

Dodatek do gazety

Gadżety reklamowe są sposobem na uzyskanie przewagi jednego kolorowego magazy...


Katalogi stron firmowych

Aby zaistnieć w sieci, nie wystarczy założyć stronę internetową własnej ...

BHP

Odpowiednie rodzaje odzieży roboczej

Dlaczego tak ważne jest stosowanie odpowiedniego rodzaju odzieży roboczej?

Głównym powodem jest higiena i bezpieczeństwo, czyli inaczej zasady BHP. Określają one dokładnie jaki strój obowiązuje na danym stanowisku pracy. Niestosowanie się do tych wymogów może powodować niekiedy uszkodzenie zdrowia bądź przewlekłe, nieuleczalne choroby. Wiele osób boryka się z tym problemem, więc jeśli nie chcemy podążać ich śladem, warto przestrzegać wszelkich przepisów w danym zakładzie pracy. Więcej…

Praca przy komputerze

Praca przy komputerze wydaje się lekka i przyjemna. Niestety nie można się z tą tezą zgodzić w stu procentach.

Dlaczego?

Taka praca, niewątpliwie ma znaczenie dla naszego wzroku i kręgosłupa. Wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej i patrzenie na ekran monitora, z całą pewnością ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Po kilku latach takiej pracy zaczyna nam doskwierać ból pleców oraz pogorszenie wzroku. Przepisy BHP, wyraźnie mówią, iż pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom, po pierwsze - należyte oświetlenie w miejscu pracy, a po drugie - okulary korekcyjne. Więcej…

Ochrona przeciwpożarowa

O ochronie przeciwpożarowej, każdy z nas na pewno słyszał.

Gaśnice, węże gaśnicze, hydranty, to przedmioty niemalże obowiązkowe w budynkach lub jego okolicach. Trzeba natomiast wiedzieć, w jakich sytuacjach można z tychże przedmiotów korzystać a kiedy zawiadomić straż pożarną. Na to pytanie odpowiadają przepisy BHP. Więcej…

Odzież BHP

Czym jest odzież BHP i jakie są jej rodzaje?

Mówiąc najprościej jest to ubiór, który ma chronić pracowników przed zagrożeniami dla skóry i zdrowia, oraz pozwalać im na wykonywanie swej pracy zgodnie z zasadami higieny. W zależności od tego, jaką pracę wykonujemy i w jakich warunkach przebywamy, musimy uwzględnić te kwestie przy wyborze odzieży roboczej. Więcej…

Lekarz

Lekarz to bardzo odpowiedzialny zawód. Musi zatem stosować się do pewnych reguł, zarówno etycznych jak i  zawodowych.

Jedną z takich reguł jest przestrzeganie zasad higieny. Szpital to bowiem sterylnie czyste miejsce. Każdy medyk, musi związku z tym, nosić w miejscu pracy także odpowiedni ubiór. Zwykle jest to odzież robocza w formie kitla, czyli powszechnie mówiąc - „fartucha”. Do wykonywania zabiegów natomiast, lekarze używają odzieży roboczej - jednorazowej. Tak, aby nie przenosić zarazków. Zwykle po zakończeniu operacji, kitel, rękawiczki i maseczki się po prostu wyrzuca do specjalnego pojemnika na odpady medyczne. Więcej…

Drogowiec

Na naszych drogach, szczególnie w okresie letnim, często dostrzec możemy robotników „łatających dziury”  w nawierzchniach.

Aby mogli to czynić, muszą posiadać odpowiednie narzędzia pracy. Jednym z takich przedmiotów jest młot pneumatyczny. Na pewno, przedmiot ten, przyspiesza pracę robotników jednak jest szkodliwy dla zdrowia.

Więcej…
Odzież robocza

Jak już wspomniałem na stronie głównej odzież robocza jest tak różna jak różny jest zawód wykonywany przez danego człowieka.

Omówiłem tam już odzież urzędników jak również zawodów wykonywanych w trudnych warunkach, tak więc tu zajmiemy się innymi profesjami.

Służby zapewniające bezpieczeństwo: policja, straż pożarna, straż miejska, wojsko od swoich ciuchów wymagają nie tylko dobrej prezencji ale i wygody. W gorące dni ciuchy powinny być przewiewne, ich noszenie nie powinno męczyć a buty nie powinny powodować odcisków. Słowem odzież przygotowana z myślą o służbach bezpieczeństwa powinna spełniać wszystkie wymagania niezbędne do komfortowego pełnienia służby. Więcej…

Odzież ochronna a prąd

Niedawno pojawił się na rynku interesujący rodzaj odzieży ochronnej.

Jego ogromną zaletą jest zabezpieczenie każdego człowieka przed oddziaływaniem prądu lub urządzeń elektrycznych. Aby jednak tego typu odzież ochronna została dopuszczona do użytku, musi spełnić wiele wymogów. Nie da się ukryć, że jednym z najistotniejszych jest norma ENV50354. Odnosi się ona do ochrony przed skutkami wyładowania łuku elektrycznego. Testowanie tego rodzaju ubioru przeprowadza się w odległości 30 centymetrów od głównego źródła energii. Dopuszczalne wyniki są następujące: klasa 1-4 KA/0,5 s i klasa 2-7 KA/0,5 s. Więcej…

Odzież ochronna robocza

Niemal 90% polaków zdolnych do pracy codziennie udaje się do swojego zakładu pracy, firmy w której są zatrudnieni by oddać się swojej profesji i wykonywać świetną robotę.

Każdy fach wymaga innej odzieży roboczej. Od ubrań urzędników urzędników, biznesmenów, przedsiębiorców wymaga się elegancji, zaś oni od swoich ubrań wymagają również wygody. Więcej…

Podział odzieży roboczej

Odzież roboczą możemy podzielić na: Bluzy, Spodnie, Kurtki, Kombinezony.

Dodatkowo możemy wyszczególnić także odzież chroniącą przed utratą ciepła, odzież wodoodporną oraz odzież jednorazowego użytku. W skład odzieży roboczej, chroniącej przed utratą ciepła wchodzą czapki, rękawiczki, kalesony, kominiarki, skarpety oraz bluzki z długim rękawem. Więcej…

Komfort

Ogromny wybór odzieży roboczej, z którym możemy się spotkać w dzisiejszych czasach, daje możliwość dobrania rzeczy, które w pełni nam odpowiadają.

Zarówno pracownice jak i pracownicy muszą czuć się komfortowo w wybranych kombinezonach czy spodniach. Poczynając od butów roboczych, a kończąc chociażby na specjalnych rękawicach, każdy zakład pracy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego. Są to często ubrania wykonywane z bardzo dobrych jakościowo materiałów, które w łatwy sposób można wyczyścić i nie niszczą się zbyt szybko. Często dana produkcja jest skierowana do konkretnych zawodów i oferowanych usług. Więcej…

Zawody bezpieczne i niebezpieczne

Zawody wykonywane przez człowieka, możemy podzielić na dwie grupy - bezpieczne i niebezpieczne.

Do tych bezpiecznych, zaliczyć możemy na pewno pracę w biurze. Do tych bardziej niebezpiecznych, należą natomiast - praca w straży pożarnej, praca w wojsku, górnictwo  a także wszelkie prace wykonywane na wysokościach. Z tego też względu, niezmiernie ważne jest przestrzeganie zasad BHP. Zresztą każdy pracownik, bezwzględnie musi przejść szkolenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Więcej…

Programowanie - proste

Pytania Programowanie - Turbo Pascal

Proste zadania
Napisz program obliczający iloraz wprowadzonych 2 liczb.
Napisz program wprowadzający do tablicy 10x1 liczby typu integer.
Napisz program kreślący zamalowany kwadrat.
Napisz program kreślący 3 okręgi koncentryczne.
Napisz program obliczający średnią arytmetyczną wprowadzonych 2 liczb.
Napisz część wykonawczą programu szyfrującego dane liczbowe wspak.
Napisz część wykonawczą programu sortującego liczby.
Napisz część wykonawczą programu obliczającą NWD dwóch liczb.
Napisz program obliczający sumę wprowadzonych 3 liczb.   
Napisz program obliczający iloczyn wprowadzonych 3 liczb.
Napisz program obliczający trzecią potęgę wprowadzonej liczby.
Napisz program obliczający drugą potęgę wprowadzonej liczby.
Napisz program obliczający pierwiastek kwadratowy z wprowadzonej liczby.
Napisz program obliczający różnicę wprowadzonych 2 liczb.   
Napisz program obliczający obwód kwadratu.
Napisz program wprowadzający do tablicy 5x1 liczby typu byte.
Napisz program obliczający długość przekątnej prostokąta.
Napisz program obliczający długość przekątnej kwadratu.   
Napisz program wprowadzający do tablicy 10x1 liczby typu real.
Napisz program wprowadzający do tablicy 5x1 liczby typu byte.

Tryb Graficzny

Pytania Programowanie - Turbo Pascal

Tryb graficzny

Jak inicjuje się tryb graficzny w Pascalu?
Zainicjuj tryb graficzny.
Jaki jest układ współrzędnych graficznych w Pascalu?
Omów instrukcję: setfillstyle.
Omów instrukcję: circle.
Omów instrukcję: bar.
Omów instrukcję: line;
Omów instrukcję: setcolor;
Omów instrukcję: outtextxy;
Omów instrukcję: putpixel.
Omów instrukcję: rectangle.
Omów instrukcję: floodfill.
Na czym polega tworzenie animacji w TP.

Obsługa Plików

Pytania Programowanie - Turbo Pascal

Obługa plików
Jak utworzyć plik elementowy w Pascalu?
Jak utworzyć plik tekstowy w Pascalu?
Omów wyrażenie not eof(zmienna plikowa).
Napisz program tworzący na dysku dowolny plik elementowy z elementów typy string.   
Napisz program tworzący na dysku dowolny plik elementowy z elementów typy char.   
Napisz program tworzący na dysku dowolny plik elementowy z elementów typy real.   
Napisz program tworzący na dysku dowolny plik elementowy z elementów typy integer.   
Napisz program tworzący na dysku dowolny plik tekstowy.
Napisz program tworzący na dysku dowolny plik elementowy z elementów typy byte.

Instrukcje Podstawowe

Pytania Programowanie - Turbo Pascal

Instrukcje
Jaki będzie rezultat działania ciągu instrukcji: a:=0; c:=5; b:=c/a;
Jaki będzie rezultat działania instrukcji: write(‘b=’,b:2:2);
Omów instrukcję: assign.
Zastosowanie instrukcji for ..downto..do
Zastosowanie instrukcji repeat ... until.
Zastosowanie instrukcji for..to..do.
Zastosowanie instrukcji if..then..else
Jaki będzie rezultat działania instrukcji: read(a);
Zastosowanie ciągu instrukcji „repeat until keypressed”.
Omów instrukcję: clrscr;
Jaki będzie rezultat działania instrukcji: readln;
Jaki będzie rezultat działania ciągu instrukcji: if a>0 then b:=a*a;
Omów instrukcję: begin ..end.
Omów instrukcję if..then..else.
Omów instrukcję: readkey.

Procedury Funkcje

Pytania Programowanie - Turbo Pascal

Procedury, funkcje
Zdefiniuj pojęcie procedury w języku Pascal.
Jak deklaruje się procedurę w języku Pascal?
Zdefiniuj pojęcie funkcji w języku Pascal.
Jak deklaruje się funkcję w języku Pascal?
Procedura parametrowa (przykład).
Procedura bezparametrowa (przykład).
Zmienne lokalne funkcji.
Zmienne globalne procedury.
Zmienne lokalne procedury.

Statystyki

Odsłon : 149791

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
Copyright www.edukan.pl